zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

PrestaShop
Co to jest stopień zabezpieczenia sejfu?

Co to jest stopień zabezpieczenia sejfu?

Cenne przedmioty, takie jak pieniądze, biżuteria, kamienie szlachetne czy weksle powinny być odpowiednio zabezpieczone. W tym celu warto zakupić sejf. Można w nim również przechowywać ważne dokumenty. Gdy jest ich więcej warto zaopatrzyć się w szafy aktowe metalowe, które są wyposażone w specjalny system zamykanie oraz są odpowiednio wzmocnione.

Sejfy gabinetowe

Sejfy gabinetowe, jak sama nazwa na to wskazuje, sprawdzają się doskonale w gabinetach oraz lokalach mieszkalnych. Można w nich ukryć najcenniejsze rzeczy, takie jak biżuteria, kamienie szlachetne, weksle, dokumenty czy pieniądze. Podczas zakupu sejfu warto zwrócić uwagę na jego stopień zabezpieczenia. Stopniem zabezpieczenia sejfu nazywamy kategorię określającą stopień trudności włamania do danego sejfu. Jest to jednocześnie przelicznik dotyczący maksymalnej wartości przechowywanych dóbr, takich jak monety i banknoty, metale szlachetne, perły oraz kamienie szlachetne, a także weksle, czeki oraz dokumenty, które zastępują gotówkę w obrocie handlowo-finansowym. Skalę stopnia zabezpieczenia sejfu gabinetowego oznacza się rzymskimi liczbami od I do XIII, gdzie trzy najwyższe klasy (XI-XIII) odnoszą się do skarbców. Istnieje również dodatkowa, najniższa klasa zabezpieczeń oznaczona cyfrą „0”. Żeby obliczyć maksymalną wartość dóbr, które mogą być przechowywane w danym sejfie, należy przemnożyć 120-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w ubiegłym kwartale przez specjalny przelicznik, właściwy danemu rodzajowi sejfu. Wysokość średniej miesięcznej pensji w danym kwartale ogłaszana jest w „Monitorze Polskim”, zaś przeliczniki określone są w rozporządzeniu MSWiA z 7 IX 2010 r. dotyczącym ochrony wartości pieniężnych. Należy dodać, że maksymalna wartość przechowywanych dóbr zależna jest również od innych zabezpieczeń sejfu, takich jak dodatkowy alarm, monitoring czy całodobowa ochrona. Przykładowo: limit przechowywanych wartości w niezabezpieczonym sejfie gabinetowym klasy „0” wynosi połowę ze 120-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia, jednakże w tym samym modelu z sygnalizacją włamania, monitoringiem oraz całodobową ochroną limit wzrasta 5 razy i wynosi 2,5 x 120-krotność przeciętnej miesięcznej pensji. Warto zaznaczyć, że wartość dóbr w sejfie użytkowanym prywatnie zostanie objęta przez towarzystwo ubezpieczeniowe wyższą polisą, niż taka sama wartość dóbr w tym samym modelu sejfu użytkowanym przez firmę.

Gdzie przechowywać ważne dokumenty?

W miejscach, w których należy przechowywać dużą ilość dokumentów i innych wartościowych przedmiotów biurowych warto postawić na szafy aktowe metalowe. Szafy aktowe to niezwykłe szafki na papiery. Są one odpowiednio wzmocnione i wyposażone w specjalne schowki oraz wyjątkowo grube i wytrzymałe półki. Warto wspomnieć również o ich estetycznym i prostym wyglądzie, dzięki któremu łatwo je dopasować do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.

Szafy aktowe metalowe – charakterystyka

Szafy aktowe są wykonane ze specjalnej blachy stalowej, a jej drzwi są odpowiednio wzmocnione. Takie szafy posiadają system z zamkiem zabezpieczającym z blokadą w trzech punktach oraz dodatkowym zamkiem zastawkowym, który blokuje rygle drzwi szafy. Rozwiązanie tego rodzaju posiada świadectwo kwalifikacyjne, które zostało wydane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej na kwalifikację zamków kluczowych ze względu na ich odporność na włamanie – klasy A. W ofercie naszego sklepu można znaleźć szafy aktowe z zamkami kluczowymi, szyfrowymi lub elektronicznymi.