Co to jest stopień zabezpieczenia sejfu?
Stopniem zabezpieczenia sejfu nazywamy kategorię określającą stopień trudności włamania do danego sejfu.
Sejfy gabinetowe
Jest to jednocześnie przelicznik dotyczący maksymalnej wartości przechowywanych dóbr, takich jak monety i banknoty, metale szlachetne, perły oraz kamienie szlachetne, a także weksle, czeki oraz dokumenty, które zastępują gotówkę w obrocie handlowo-finansowym. Skalę stopnia zabezpieczenia sejfu gabinetowego oznacza się rzymskimi liczbami od I do XIII, gdzie trzy najwyższe klasy (XI-XIII) odnoszą się do skarbców.
Istnieje również dodatkowa, najniższa klasa zabezpieczeń oznaczona cyfrą „0”. Żeby obliczyć maksymalną wartość dóbr, które mogą być przechowywane w danym sejfie, należy przemnożyć 120-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w ubiegłym kwartale przez specjalny przelicznik, właściwy danemu rodzajowi sejfu. Wysokość średniej miesięcznej pensji w danym kwartale ogłaszana jest w „Monitorze Polskim”, zaś przeliczniki określone są w rozporządzeniu MSWiA z 7 IX 2010 r. dotyczącym ochrony wartości pieniężnych. Należy dodać, że maksymalna wartość przechowywanych dóbr zależna jest również od innych zabezpieczeń sejfu, takich jak dodatkowy alarm, monitoring czy całodobowa ochrona.
Przykładowo: limit przechowywanych wartości w niezabezpieczonym sejfie gabinetowym klasy „0” wynosi połowę ze 120-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia, jednakże w tym samym modelu z sygnalizacją włamania, monitoringiem oraz całodobową ochroną limit wzrasta 5 razy i wynosi 2,5 x 120-krotność przeciętnej miesięcznej pensji.
Warto zaznaczyć, że wartość dóbr w sejfie użytkowanym prywatnie zostanie objęta przez towarzystwo ubezpieczeniowe wyższą polisą, niż taka sama wartość dóbr w tym samym modelu sejfu użytkowanym przez firmę.