zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

PrestaShop
Co to jest stopień zabezpieczenia sejfu?

Co to jest stopień zabezpieczenia sejfu?

Stopniem zabezpieczenia sejfu nazywamy kategorię określającą stopień trudności włamania do danego sejfu.

Sejfy gabinetowe

Jest to jednocześnie przelicznik dotyczący maksymalnej wartości przechowywanych dóbr, takich jak monety i banknoty, metale szlachetne, perły oraz kamienie szlachetne, a także weksle, czeki oraz dokumenty, które zastępują gotówkę w obrocie handlowo-finansowym. Skalę stopnia zabezpieczenia sejfu gabinetowego oznacza się rzymskimi liczbami od I do XIII, gdzie trzy najwyższe klasy (XI-XIII) odnoszą się do skarbców.

Istnieje również dodatkowa, najniższa klasa zabezpieczeń oznaczona cyfrą „0”. Żeby obliczyć maksymalną wartość dóbr, które mogą być przechowywane w danym sejfie, należy przemnożyć 120-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w ubiegłym kwartale przez specjalny przelicznik, właściwy danemu rodzajowi sejfu. Wysokość średniej miesięcznej pensji w danym kwartale ogłaszana jest w „Monitorze Polskim”, zaś przeliczniki określone są w rozporządzeniu MSWiA z 7 IX 2010 r. dotyczącym ochrony wartości pieniężnych. Należy dodać, że maksymalna wartość przechowywanych dóbr zależna jest również od innych zabezpieczeń sejfu, takich jak dodatkowy alarm, monitoring czy całodobowa ochrona.

Przykładowo: limit przechowywanych wartości w niezabezpieczonym sejfie gabinetowym klasy „0” wynosi połowę ze 120-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia, jednakże w tym samym modelu z sygnalizacją włamania, monitoringiem oraz całodobową ochroną limit wzrasta 5 razy i wynosi 2,5 x 120-krotność przeciętnej miesięcznej pensji.

Warto zaznaczyć, że wartość dóbr w sejfie użytkowanym prywatnie zostanie objęta przez towarzystwo ubezpieczeniowe wyższą polisą, niż taka sama wartość dóbr w tym samym modelu sejfu użytkowanym przez firmę.