zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

PrestaShop
Jak przechowywać ważne dokumenty?

Jak przechowywać ważne dokumenty?

Niemal każda większa instytucja państwowa czy prywatna posiada dokumenty, które są chronione prawnie i muszą być przechowywane jako dowód przez określony czas.

Ważnymi dokumentami są między innymi dane dotyczące transakcji w bankach, historie choroby pacjentów w szpitalach czy akta spraw sądowych. Warto zatem zadbać, by ich składowanie nie wpłynęło negatywnie na możliwość odczytania dokumentów. Ważne dane powinny być przechowywane w szafach pancernych.

Jest to najlepszy sposób zabezpieczenia ich przed kradzieżą lub zniszczeniem pod wpływem wody czy ognia. Jeśli jednak nie mamy środków by zakupić sejf, można zaopatrzyć się w dużą, wykonaną z metalu szafkę. Miejsce przechowywania dokumentów powinno być oddalone od źródła wilgoci, która ma destrukcyjny wpływ na papierowe akta. Dodatkowo dokumentacja powinna znajdować się w szafkach zamykanych na klucz. Szafy takie powinny być powieszone lub ewentualnie postawione na podłodze, jednak bez bezpośredniego kontaktu z podłożem (na nogach wysokości przynajmniej 10 cm).

Do szaf chowamy jedynie suche, odpowiednio opisane dokumentu, by nie dopuścić do powstania pleśni w szczelnie zamkniętej przestrzeni. Co jakiś czas należy przeglądać akta i niszczyć te, które zgodnie z prawem nie muszą być dalej przechowywane.