zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak przechowywać mapy i rysunki?

Jak przechowywać mapy i rysunki?

Mapy, rysunki czy projekty architektoniczne powinny być odpowiednio przechowywane, inaczej mogą ulec zniszczeniu. Z tego powodu urzędy, firmy geodezyjne czy projektowe powinny zaopatrzyć się w odpowiednie szafy do przechowywania dokumentów w najczęściej wykorzystywanych formatach, czyli A0 i A1.

Jak przechowywać mapy i rysunki?

Do przechowywania map oraz rysunków stosuje się te same modele metalowych szaf, posiadających płaskie, duże szuflady o pełnym lub podwójnym wysuwie, poruszające się na kulkowych prowadnicach. W zależności od modelu oraz wielkości (5 lub więcej szuflad) szafy zbudowane są z blachy o grubości od 0,8 do 1,5 mm. Wymiary są różne, większość szuflad pozwala na swobodne przechowywanie dokumentów w formacie A1, chociaż w ofercie znajdują się również szafy do przechowywania map, rysunków oraz innych dokumentów w formacie A0. Szuflady posiadają specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające wypadnięcie z korpusu, poza tym niektóre egzemplarze szaf posiadają również centralny zamek. Metalowe szafy na są doskonałym rozwiązaniem w pracowniach architektonicznych lub plastycznych, we wszelkiego rodzaju biurach projektowych oraz w administracji publicznej. Ich kolorystyka utrzymana jest w standardowej palecie RAL do mebli metalowych. Oczywistym jest, że do przechowywania wyjątkowo ważnych dokumentów powinno się stosować ogniotrwałe, odporne na włamanie szafy pancerne, jednakże zwykłe mapy, rysunki czy dokumentacja techniczna mogą być bez większych problemów przechowywane w zwyczajnych, przystosowanych do tego metalowych meblach. Należy jedynie pamiętać o ochronie przechowywanych dokumentów przed wilgocią.

Jak przechowywać mapy i rysunki w mniejszych formatach?

Mapy, rysunki i różne projekty zwykle są wykonywane w formacie A0 lub A1. W przypadku mniejszych warto zdecydować się na szafy kartotekowe. W naszej ofercie można znaleźć tego rodzaju szafy do przechowywania teczek, akt, kartotek, kopert, map, rysunków i innych papierów o różnych rozmiarach, takich jak A3, A4, B5, A5 czy A6. Metalowe szafy na kartoteki są wykonane z wyjątkowo solidnej blachy, która cechuje się dużą wytrzymałością. Takie szafy są odporne na wysoką i niską temperaturą, na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy otarcia. Ponadto szafy na kartoteki łatwo utrzymać w czystości – są odporne na wilgoć i środki czyszczące, więc można stosować do ich mycia standardowe preparaty, a także i środki do dezynfekcji powierzchni. Oferowane w naszym sklepie szafy posiadają również zamki na klucz, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie dokumentów. Nasze meble są dostępne w różnych wymiarach oraz z różną ilością półek lub szuflad.