W porównaniu z domowymi pecetami komputery przemysłowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Dzieje się tak ze względu na ich uproszczoną budowę – są to urządzenia pozbawione niepotrzebnych układów czy napędów, umieszczone dodatkowo we wzmocnionej obudowie. Niestety, nawet tak zabezpieczony komputer nie jest niezniszczalny, dlatego warto zatroszczyć się o odpowiednią ochronę dla niego. Tę ochronę stanowią zazwyczaj specjalne szafki na komputery przemysłowe.

Są to metalowe meble zbudowane z wysokiej jakości materiałów, do tego dość masywne – ich waga dochodzi do 75 kg, zaś wysokość osiąga nieco poniżej 180 cm. Najczęściej przyjmują postać szafek podzielonych na dwie lub trzy komory zabezpieczone zamykanymi na klucz drzwiczkami.

Największa komora znajduje się na dole szafki. Jej znaczne rozmiary spowodowane są koniecznością umieszczenia w niej jednostki systemowej, poza tym często jest wyposażona w dodatkowy wentylator wraz z listwą zasilającą. W środkowej, najmniejszej komorze, umieszcza się klawiaturę. Do najwyższej trafia monitor, kineskopowy lub LCD, w zależności od głębokości szafki. Z oczywistych względów drzwiczki zabezpieczające tę część posiadają konieczne przeszklenie.